הכל אודות סטיביה, הממתיק הטבעי

צמח הסטיביה הוא צמח ממשפחת המורכבים המונה כ- 240 מינים שונים. אחד מזני הצמח המכונה סטיביה רבאודיאנה מכיל חומר בשם סטיבול גליקוזידאז. חומר זה אחראי על הטעם המתוק המאפיין את הצמח. תכונה ייחודית זו הובילה לפיתוח ממתיק טבעי מצמח הסטיביה.

הסטיביה, בתור ממתיק טבעי משמש כתחליף מרכזי לסוכר. הסוכר (סוכרוז) כידוע מכיל קלוריות והוא גורם לתגובה גליקימית- העלאת רמות הסוכר בדם. צריכה עודפת של סוכר עלולה להוביל להשמנה ואף למחלות נלוות כמו סוכרת. בנוסף, הסוכר גורם לעששת. תכונות אלו של הסוכר מזיקות לבריאותנו.

ממתיק הסטיביה בעל יתרונות רבים בהשוואה לסוכר. בהשוואה לסוכרוז, ממתיק הסטיביה מתוק מאד. הסטיביה מתוק פי 100-300 מהסוכרוז. מאפיין זה מקנה לסטיביה יתרון בכך שכמות של 5-10 טיפות מספיקה עבור כוס משקה חם. בנוסף, הסטיביה הוא ממתיק חסר קלוריות ואינו גורם לתגובה גליקמית. להבדיל מסוכר, הסטיביה אינו פוגע בשיניים ו/או גורם לעששת. מאפיינים אלו מהווים יתרון משמעותי עבור אלו הממתיקים את השתייה שלהם על בסיס יומי.

בשוק ישנם ממתיקים רבים המשמשים כתחליפי סוכר. בין התחליפים הללו ניתן למצוא ממתיקים כוהליים (לדוגמא סורביטול ומלטיטול) וממתיקים מלאכותיים (לדוגמא אספרטיים וסוכרלוז). לסטיביה, יתרונות רבים על התחליפים השונים. כאמור, ממתיק הסטיביה איננו מכיל קלוריות. זאת בניגוד לממתיקים הכוהליים המכילים קלוריות. יתרון מרכזי נוסף מתייחס לכך שממתיק הסטיביה עמיד בחום ובתנאי חומציות שונים, בניגוד לחלק מן הממתיקים המלאכותיים השונים. עמידות זו מאפשרת להשתמש בסטיביה לצורך המתקה בבישול או באפייה, ולא רק בשתייה. היתרון השלישי מתייחס לנושא הבטיחות. בניגוד לממתיקים מלאכותיים אשר עשויים להיות מסרטנים, ממתיק הסטיביה הנו מיצוי צמחי טבעי ולכן נחשב לבטיחותי ומאושר לשימוש ע"י ארגוני בריאות שונים.

סטיביה - הממתיק הטבעי

סטיביה - הממתיק הטבעי


מצמח הסטיביה מופקים ממתיקים שונים בצורות עלים, אבקה או טיפות. לצורת ההפקה השפעה על טעם המוצר. בעוד שלממתיקי סטיביה שונים ישנו טעם לוואי, ממתיק הסטיביה של The123Diet הוא מיצוי נוזלי טבעי שאינו מאופיין בטעם לוואי.

ממתיק הסטיביה של The123Diet מיוצר באופן מלא מצמח הסטיביה, ללא שימוש בממתיקים נוספים. ממתיקים אחרים המבוססים על צמח הסטיביה ונמכרים ברשתות המזון השונות מורכבים מצמח הסטיביה בשילוב עם ממתיק מלאכותי הנקרא דקסטרין. דקסטרין, כיתר הממתיקים המלאכותיים, פחות מומלץ לשימוש מסטיביה.

לסיכום, ממתיק הסטיביה של The123Diet הינו ממתיק טבעי המבוסס על צמחים בלבד. ממתיק זה איננו מאופיין בטעם לוואי ואיננו מכיל ערך קלורי. מינון של 5 עד 10 טיפות בכוס שתיה חמה מהווה תחליף בריא וטעים לשימוש בסוכר או בממתיקים מלאכותיים.

ליהי קן - תזונאית קלינית B.Sc

מי שקרא מאמר זה התעניין גם במאמרים הבאים: