למה התזונה הים תיכונית מנצחת?

התזונה הים תיכונית עולה לאין ערוך על פני התזונה המערבית המקובלת והפופולארית. לא תמצאו בתזונה הים תיכונית המבורגר וצ'יפס, אבל יש מזונות טעימים, משביעים, בריאים. אימוץ עקרונות התזונה הים תיכונית מבטיחים לכם חיים ארוכים יותר, בריאים יותר, נכונים הרבה יותר. זו הסיבה שהדיאטה הים תיכונית המבוססת על הרבה פירות, ירקות, אגוזים ושמן זית, מתבררת כטובה בעולם ואינה קשה לתפעול ושמירה לאורך זמן. צריכת השומן ביחס לתזונה המערבית, די דומה –  40%-30% מהקלוריות.  בניגוד לתפריט המערבי, בתזונה הים תיכונית מקפידים על כמות כפולה של חומצות שומן בלתי רוויות ביחס לחומצות שומן רוויות. הדיאטה הים תיכונית מאפשרת לצרוך כמות נכבדה של חומצה אולאית ופיטוסטרולים. שימוש נרחב בשמן זית כמרכיב שומני בתפריט מאפשרת תרכובת של שבעים אחוזי שומן משמן בריא. תוסיפו לכך ריכוז גבוה של אומגה 3 על ידי אכילת דגים  וריכוז גבוה של חומצה אלפא לינולנית  ממקור צמחי (אגוזים, פשתן, ירקות עליים). כדאי לדעת: אומגה 3 מצויה בדגים, ומזונות צמחיים.  חשוב לשמור על יחס שווה ככל הניתן בין אומגה 3 לאומגה 6. כאשר היחס נוטה בברור לכיוון אומגה 6, גובר הסיכון לתסמונת המטבולית , להופעתן של דלקות, למחלות כרוניות, למחלות לב וסרטן ולחוסר איזון נפשי .

• בישראל נהוג לתבל את הירקות שלנו ברטבים בריאים יחסית: שום, בצמחי תבלין, לימון, אגוזים, שמן זית, גבינת פטה ועוד. בחלק ממדינות המערב, צריכת הירקות נמוכה מאוד – למשל, ארה"ב. התיבול בעיקרו מבוסס על רטבים שמנים.
• נתון חשוב נוסף: כמות הסיבים בתזונה הים תיכונית גבוהה ולמעשה כפולה מאשר בתפריט ממוצע בעולם המערבי. גם כמות הדגנים גבוהה ב-30% מהתפריט המערבי. בסעיף המתוקים והקינוחים: בתזונה הים תיכונית נהו לקנח בפרי  או יין אדום (מקור לפוליפנולים רבים) כקינוח לאחר הארוחה. בתזונה הים תיכונית, המזון טרי, נצרך בעונתו ומגודל במקום. בכך אנו נמנעים מלצרוך אוכל מעובד, תעשייתי, משומר או קפוא. זה מבטיח את ריכוז האנטיאוקסידנטים במזונות.

למה התזונה הים תיכונית מנצחת?

למה התזונה הים תיכונית מנצחת?


מה יש בתזונה הים תיכונית הבריאה?

  • * חומצות שומן אומגה 3
  • * חומצה אולאית
  • * ויטמינים – בטא קרוטן, ליקופן, פיטופלואן, טוקופרולים.
  • * מינרלים – מגנזיום, כרום, סלניום – פוליפנולים, פיטוכימיקלים, אלכוהול, גלוטתיון, כולין, בתאין, סיבים.

רכיבי התזונה הים תיכונית משמשים כמקור הגנה מפני תהליכי חמצון רקמות. זה קורה באמצעות אכילת ירקות, פירות ודגנים מלאים. כל אלה מפחיתים רמות כולסטרול וחמצון בדם. חשוב לדעת שצריכת מזון ים תיכוני מגנה על תפקוד אנדותל כלי הדם, יוצרים תקשורת יעילה בין התאים ובתוכם.  הצמדות לעקרונות המזון הים תיכוני, מפחיתים סממני דלקת ורגישות לחומרים מסייעים כמו אינסולין. הנטייה בשנים האחרונות היא לבחון את תועלות התזונה הים תיכונית ככלי שלם ולא לפרק אותה לסוגים של תת מזונות. מתבר כי המהלך הוא שלם, כולל. הדיאטה הים תיכונית מורכבת בצורה כזו שכל רכיב משלים ומעצים את האחר. בצורה זו אין סכנה של צריכה עודפת של אחד הרכיבים או מינון מוגזם.  יין ושמן זית – 2 רכיבים עיקריים של התזונה הים תיכונית משתלבים יחד. צריכתם עם הארוחה משפרת את תפקוד האנדותל לאחר הארוחה. אם נצרוך רק שמן זית בכמות גדולה, אנו עלולים לפגום בתפקודו האנדותל.

לתזונה הים תיכונית פנים רבות כיוון שהיא משתנה לעיתים ממדינה למדינה. הכל תלוי בתרבות המקומית, מנהגי האכילה, הגידולים המקומיים, יוקר המחיה ויוקר הפריטים בתפריט. במדינות האיסלאם למשל לא אוכלים חזיר ולא שותים אלכוהול. היוונים השמרנים נמנעים פעמיים בשבוע מאכילת בשר. היוונים אוכלים כארבעים אחוזי שומן בתפריט והאיטלקים ממוקמים מייד אחריהם עם שלושים אחוזי שומן מסך כל התפריט. הפסטה מהווה מרכיב עיקרי בתפריט האיטלקי לעומת הספרדים שמעדיפים דגים. באסיה – אוכלים יותר דגנים, ובצרפת  לוגמים הכי הרבה יין. למרות הבדלים אלה, בגדול, הבסיס דומה. הרבה פירות וירקות, שמן זית ואגוזים. חלו הרבה שינויים בתפריט הים תיכוני בעשורים האחרונים. המערביזציה השפיעה גם על הצלחת.

מי שקרא מאמר זה התעניין גם במאמרים הבאים: